Jak wybrać i gdzie zamontować grzejnik do łazienki?

Podział na grzejniki łazienkowe i pokojowe jest umowny i nie wynika z technologii.  Oczywiście wystarczająca moc grzewcza jest kluczowa w doborze każdego grzejnika. Szczególnie w łazience, a więc w pomieszczeniu w którym ma być najcieplej w całym domu. Jeśli w domu mamy centralne ogrzewanie to oczywiście rozsądnie jest wybrać grzejnik wodny, który nie generuje dodatkowych kosztów ogrzewania. Jeśli jednak dom ogrzewany jest podłogówką lub elektrycznie warto rozważyć grzejnik elektryczny. Pamiętajmy, że ciepło w łazience może być sumą z kilku źródeł ciepła – w małych łazienkach będzie często poza grzejnikiem ogrzewanie podłogowe, w dużych – podłogówka czy też drugi grzejnik. Wielość źródeł ciepła w salonach kąpielowych zapewni lepsze rozchodzenie się ciepła, a więc większy komfort.

Co z ręcznikami?

To ważne pytanie. Zawsze miło jest po kąpieli czy prysznicu chwycić do wytarcia się suchy i ciepły ręcznik. Warto więc wybrać grzejnik drabinkowy nazywany często grzejnikiem rurkowym np. Kalmar Ordo, +39 Alu Slim Ridea czy Marlin Terma lub dekoracyjny z możliwością zamontowania dodatkowych relingów jak np. Kalmar Splendor czy Niva Vasco. Trzeba wtedy zwrócić uwagę, ile w łazience ma być ręczników i czy budowa grzejnika lub dodatkowe wyposażenie pozwalają na łatwe przerzucenie ręcznika.

Grzałka pod rozwagę

W łazience poza sezonem grzewczym niestety ręczniki schną dłużej. Dlatego warto poważnie rozważyć wybranie grzejnika z możliwością montażu dodatkowej grzałki do grzejnika centralnego ogrzewania. Nie każdy grzejnik ją ma więc warto zwrócić uwagę na oznakowania występujące przy produkcie. Gdy już się zdecydujemy na grzałkę, warto zaplanować z właściwej strony grzejnika gniazdko elektryczne w które wetkniemy wtyczkę grzałki. Grzałkę możemy dobrać kolorystycznie do zaworów i grzejnika tak by efekt końcowy stanowił spójną całość. Warto wybierając kolor, zwrócić uwagę na kolorystykę armatury i dodatków.

Liczy się forma i styl

Oczywiście grzejników spełniających powyższe warunki jest bardzo dużo. Dlatego wśród tych, które spełniają nasze kryteria warto wybrać nie tylko ładne grzejniki ale takie, które wpasują się w stylistykę wnętrza lub będą ciekawym elementem wnoszącym trochę pozytywnej energii. W końcu łazienka to miejsce, w którym nie tylko długo przebywamy, ale w którym też odpoczywamy. Tu niezastąpione będzie wsparcie projektanta wnętrz.

Miejsce montażu grzejnika

Optymalnie jest wtedy, gdy wychodząc z wanny czy spod prysznica możemy bez przechodzenia przez całą łazienkę chwycić za wiszący na grzejniku ręcznik. Nie poślizgniemy się, nie zostawimy mokrych śladów i na pewno tak będzie najprzyjemniej. Gdy montujemy dwa różne grzejniki warto je rozmieścić tak, by ciepło rozchodziło się równomiernie po całym pomieszczeniu.