Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak dobrać i gdzie zamontować grzejnik w pokoju?

Zdarza się, że montujemy grzejniki w niewłaściwych miejscach – utrudniają nam wtedy aranżację salonu czy innego pokoju. Trzeba je odpowiednio dobrać przede wszystkim pod względem mocy grzewczej i rozmiarów, lokalizacji i oczywiście wyglądu. Zasłanianie osłonami zwykłych grzejników płytowych choć czasem jeszcze spotykane, podnosi koszty ogrzewania a więc jest nieekonomiczne i nieenergooszczędne.

Zacznijmy od mocy.

Zapotrzebowanie na ciepło oczywiście zależy od pomieszczenia – jego strat cieplnych a te są większe gdy dom jest źle ocieplony i przy większej ilości okien czy ścian zewnętrznych. Więcej ciepła potrzeba też, gdy pomieszczenie do ogrzania jest na niepodpiwniczonym parterze czy tam gdzie nad pokojem nie znajduje się inne ogrzewane pomieszczenie. Podsumowując na zapotrzebowanie na moc grzejników wpływają straty cieplne pomieszczenia a te są większe przez ściany zewnętrzne. Generalnie w pokojach powyżej 20 m2 lepiej zamontować dwa mniejsze grzejniki niż jeden większy. Wówczas ciepło równomierniej ogrzewa całe wnętrze a domownicy czują większy komfort. Jeśli chodzi o miejsce montowania grzejników to dziś, przy dużych przeszkleniach, częściej są montowane grzejniki pionowe niż grzejniki poziome pod parapetem. Dają większą moc grzewczą na mniejszej szerokości ściany. Grzejniki montowane na ścianie, ze względu na ergonomię, lepiej wybierać wąskie a wysokie. Wówczas nie izolujemy ciepła od pokoju zasłonami oraz nie blokujemy przy ścianach miejsca na meble. Na grzejnik warto wykorzystać całą wysokość ściany. Grzejniki wąskie i wysokie wyglądają lżej i zwiększają wrażenie przestrzeni w pomieszczeniu.

Najlepsze miejsce na montaż grzejnika.

Wybór miejsca montażu grzejnika powinien być ustalany z projektantem wnętrz. Warto robiąc projekt pomieszczenia rozrysować wszystkie meble, grzejniki, kontakty. Wtedy unikniemy błędów ulokowania grzejników za kanapą czy zasłoną, które stanowią zaporę dla rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu. Dzięki temu pieniądze zainwestowane w wystrój wnętrza zapewnią optymalny efekt wizualny i funkcjonalny. Niestety deweloperzy często montują najtańsze i wyglądające przemysłowo, na ogół niskie i grube grzejniki płytowe, których nie wolno zasłaniać. W łazienkach są montowane najtańsze, często najpospolitsze grzejniki łazienkowe. Dziś wielu klientów zamienia te grzejniki na etapie stanu surowego. To doskonała okazja też na zmianę lokalizacji grzejnika na tą optymalną, by grzejnik np. nie ograniczał miejsca na komodę. Jeszcze lepszym rozwiązaniem coraz częściej stosowanym jest całkowita rezygnacja z grzejników u dewelopera. W takiej sytuacji, inwestorzy już na etapie podpisywania umowy z deweloperem ustalają rezygnację z grzejników i stosowne obniżenie kwoty za mieszkanie a deweloper zostawia jedynie w wyznaczonych miejscach duże pętle z rurą do podłączenia grzejników o różnych sposobach zasilania. Warto rozważyć taką możliwość.

Grzejniki a podłogówka

Szczególnie niezbędny jest projekt wnętrza, gdy planujemy ogrzewanie wodne podłogowe. Wówczas należy wziąć pod uwagę, że to ogrzewanie wymaga mebli na nóżkach o wysokości min. 10 cm, najlepiej kamiennych podłóg, które nie ograniczają mocy grzewczej instalacji. Musimy też wtedy zrezygnować z chodników i dywanów. Pamiętajmy, że podłogówka to niezwykle długa grzejąca rura a więc ma dużą bezwładność grzewczą i długo się nagrzewa gdy dochodzi do szybkich wahań temperatury. Przy podłogówce warto zostawić na ścianie jeden wysoki grzejnik dekoracyjny, który pozwoli na szybkie i sprawne dogrzanie pomieszczenia. Najlepiej jeśli będzie to grzejnik dający przyjemne dla człowieka radiacyjne ciepło jak np. grzejnik Charleston Zehnder czy Basic Tubes.

Podłączenie grzejnika do instalacji

Najlepiej jest wybierać grzejniki przed rozłożeniem instalacji grzewczej ale mając już projekt wnętrza. Wtedy instalator wykona przyłącza w odpowiednich miejscach, zachowując przy tym właściwe rozstawy zasilania. Warto pamiętać, że w grzejnikach nie ma jednego standardu zasilania i ten powinien być wykonany pod konkretny wybrany grzejnik. Jeśli nie wiemy jaki grzejnik wybierzemy, to lepiej zostawić dużą pętlę z rury instalacyjnej niż wykonać konkretne przyłącza. Takie rozwiązanie obniży koszty instalacyjne i nie ograniczy wyboru grzejnika do pokoju czy grzejnika do łazienki, który przecież jest na lata i zajmując sporo miejsca, jest bardzo widoczny.  Jeśli jednak z jakiś powodów nie udało się tego tak zrobić, proszę się nie martwić. Każde przyłącze można zmienić a grzejnik przenieść nawet na inną ścianę, tyle że to koszty których można było uniknąć. W ostateczności można też dobierać grzejnik do istniejącej instalacji, ale to wiąże się często z dopłatami do grzejnika za konkretne przyłącze nie mówiąc o tym, że bardzo ogranicza wybór. To nie rozstaw rur powinien decydować o wyglądzie domu czy mieszkania, które ma być dla nas też miejscem odpoczynku, miejscem w którym dobrze się czujemy.Wygląd jest ważny To wzornictwo jest dziś kluczowe przy wyborze grzejników. Oczywiście dobór pod względem technicznym jest konieczny ale na pewno nie wystarczający. Warto dobrać grzejnik patrząc na całe wnętrze, jego styl, klimat, przeważające we wnętrzu kształty i kolorystykę. Grzejniki współtworzą wnętrze, są widoczne i trudno wymienialne. Do czystych i prostych wnętrz warto dobrać minimalistyczne grzejniki jak np. grzejnik Papi Kalmar, Niva Vasco, czy Basic Tubes. Jeśli chcielibyśmy dodać w minimalistycznym wnętrzu energii, warto wybrać coś mniej spotykanego, wzornictwo, które zachwyca formą np. grzejnik Splendor Kalmar czy Hex Terma.  Spójność wnętrza buduje końcowe wrażenie. Dziś wybór jest taki, że możemy nawiązać grzejnikiem do innych elementów we wnętrzu i stworzyć spójną całość.