Wnętrza - Inspiracje

Stylizacje wnętrz – gdzie szukać inspiracji? 

 

Obecnie wielką wagę przywiązuje się do odpowiedniego wyposażenia wnętrz – bez względu na to, czy preferujemy wersje tradycyjne, czy też nowoczesne, pomieszczenia powinny być oryginalne i stylowe. Jak jednak osiągnąć tak poszukiwaną wyjątkowość? Gdzie odnaleźć inspiracje i czym się kierować?

 

INSPIRACJE SĄ WOKÓŁ NAS

 

Tak naprawdę inspiracje można odnaleźć wszędzie. Modni projektanci podpatrują naturę i technikę, by stworzyć wyjątkowe wzory i produkty. Poduszki z radosnymi, bądź melancholijnymi nadrukami, gadżety o interesujących barwach, fantazyjne ramki oraz kształty domowych mebli – to wszystko już jest i wystarczy po prostu po to sięgnąć. Aby odnaleźć oryginalną inspirację, trzeba po prostu bacznie przyglądać się wszystkiemu wokół – może niebo będzie miało wyjątkowy odcień różu, mijany kwiat będzie tak piękny, że zechcemy mieć jego nadruk na obrusie, kot śpiący na grzejniku natchnie nas do poszukiwań kaloryfera o takim kształcie, a znaleziona w powieści dewiza nadaje się do wyszycia na serwetkach, czy umieszczenia w ramce na ścianie? Warto eksperymentować z barwami i kształtami, i zwracać baczniejszą uwagę na otaczający nas świat. Wówczas nie tylko sami będziemy mogli coś zaprojektować (i sami wykonać, bądź zlecić to specjalnym firmom), ale też będziemy wiedzieć jakich produktów szukamy do swoich wnętrz.

 

OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

Pierwszym krokiem do wybrania czegoś dla siebie jest zastanowienie się, jaki styl najbardziej nam odpowiada i jak widzimy własne wnętrze. Każdy z nas ma jakieś szczególne upodobania – warto zatem przemyśleć, jaki motyw przewodni ma dominować w wybranym pomieszczeniu i jakie akcenty pragnęlibyśmy do niego wnieść.Fan muzyki może postawić na nawiązujące do niej wzory – na przykład kształty gitary, czy skrzypiec – oraz klasyczne barwy, jak czerń, szarości, czy brąz. Osoba o romantycznych skłonnościach chętniej ujrzy w swym wnętrzu jasne, pudrowe kolory, przedmioty zdobione koronkami, czy zwiewne materiały, na przykład szyfonowe zasłony.
Najlepiej przejrzeć pisma o tematyce wnętrzarskiej i zajrzeć na odpowiednie strony w internecie, typu ARTHOT.PL, by lepiej poznać własny styl i smak. Osoba, która ma zamiłowanie do orientalnych wnętrz, będzie raczej poszukiwać bogato zdobionych poduch, haftowanych narzut na kanapę i fotele, drewnianych szkatuł oraz mocnych kolorów – pomarańczy, czerwieni, zieleni, czy fioletu. Za to fan stylu skandynawskiego celuje w jasne kolory (głównie biel), naturalne materiały (drewno, kamień, wełna) oraz funkcjonalne meble i przedmioty. Przeglądając specjalistyczne strony, szybko zrozumiemy jaki interesuje nas styl i co nam się najbardziej podoba.