Lampy nowoczesne designerskie

Nowoczesne lampy – fantazyjne, finezyjne i funkcjonalne


Nikt nie zaprzeczy, że odpowiednie oświetlenie wnętrza jest niezmiernie ważne. Wszak każdy pokój prezentuje się o wiele atrakcyjniej w blasku świec, czy w ciepłym świetle uroczych lamp. Często nie samo światło jest ważne, lecz również odpowiedni design produktu, z którego się wydobywa. Designerskie lampy łączą w sobie nie tylko użyteczność z solidnością i dokładnością wykonania, lecz także z prawdziwie wyjątkowym wyglądem. A wyjątkowość jest tym, co urzeka każdego!

 

FILIGRANOWE CZY ROZŁOŻYSTE?

 

Wybierając odpowiednią lampę do swojego mieszkania, przede wszystkim musimy się zastanowić, jaka wielkość nas interesuje. Tego typu sprzęty posiadają ten plus, że mogą zajmować nawet cały sufit – i tak zwykle jest on pusty, więc niczemu nie będą zawadzać. Zbyt duży żyrandol w zbyt małym pomieszczeniu nie prezentuje się jednak ładnie – a wręcz przeciwnie! Sprawia bowiem wrażenie niedopasowanego i nadmiernie wypełniającego przestrzeń, przez co mamy poczucie ciasnoty. Niewielkie pomieszczenia są raczej przeznaczone dla małych, zgrabnych lamp, które albo płasko przylegają do ściany, albo są na tyle delikatne, że znakomicie się z nim komponują. Małe pomieszczenia warto też wypełnić lustrami odbijającymi światło, albo też lampami pełnymi drobnych kryształków, czy błyszczących wykończeń, spełniających tą samą rolę.

 

KOLOROWE I PRZYCIĄGAJĄCE UWAGĘ

 

Nowoczesne lampy nie powinny być ukryte, lecz świetnie widoczne! Często właśnie takie „drobiazgi” decydują o perfekcyjnym stylu wnętrza. Jeśli cały pokój jest zaprojektowany w stonowanych kolorach, warto dodać mu nieco pikanterii i zawiesić w nim gustowną lampę o mocnej, na przykład czerwonej, czy śliwkowej barwie. Jeśli zaś kolorów jest dużo, dopasujmy barwę lampy do jednego z obecnych w nim kolorów – tego, który najbardziej nam przypadł do gustu, ale
niekoniecznie najczęściej używanego. W przeciwnym wypadku całość może wydać się pełna przesady.

 

WSPÓŁGRAJĄCE Z CAŁOŚCIĄ

 

Lampy powinny się wyróżniać, ale jednocześnie stanowić istotne dopełnienie reszty wnętrza. Stąd też warto zakupić takie, które będą współgrały z umeblowanym pomieszczeniem. Zwróćmy szczególną uwagę na charakter, jaki chcemy uzyskać – jeśli zależy nam na prostocie stylu skandynawskiego, zdecydujmy się na klasyczne lampy z metalu (na przykład te projektu Vernera Pantona), a jeśli pragniemy uzyskać nieco bardziej orientalny efekt, zaopatrzmy się w szykowną lampę w kształcie gwiazdy (na przykład marki Slamp). Jeśli stylizujemy wnętrze na konkretne lata z przeszłości, możemy wykorzystać istniejące projekty (wśród produktów ARTHOT.PL jest na przykład lampa stworzona w 1958 roku przez Gino Sarfatti’ego). Możemy też umieścić w swoim wnętrzu coś zupełnie nietuzinkowego – na przykład wykorzystać motyw sztućców w kuchni, by lampa pasowała do przeznaczenia wnętrza.

Pomysłów na designerskie lampy jest wiele – wystarczy tylko uruchomić własną wyobraźnię!